Тренінг «Роль і місце матері у вихованні дитини»

Мета: розгортання відносин між батьками вихованців, спільне визначення місця і ролі матері в становленні і розвитку особистості дитини.

1 . Вступне слово . Презентація « Мати та дитина» .

2 . Вправа « Букет з лагідних слів».

3 . Танцювальні рухи « Ми танцюємо бугі -вугі ».

4 . Бесіда «Мати в житті дитини ».

5 . Зворотний зв'язок .

6 . Підведення підсумків.

Хід заняття.

Група оформлена репродукціями картин вітчизняних та зарубіжних художників, присвячені Дню матері..Звучить музична композиція «Мама світ подарувала »

1 . Вступне слово.

Вихователь: - Добрий вечір, дорогі наші мами! Сьогодні на нашу зустріч неспроста запрошені одні мами. Тема нашої зустрічі - « Мати в житті дитини ».

(на фоні повільної , ліричної музики вихователь читає текст)

Вихователь: - Мати та дитина - вічна тема в літературі, живописі, музиці, в мистецтві в цілому. Жінка, яка ще не стала матір'ю, але вже зародилася в собі майбутнє життя, інакше сприймає світ. Згадайте, як ви відчували перші рухи вашої дитини. Згадайте , як ви в них вслухалися і раділи кожному новому поштовху. Жінка, що несе в собі нове життя, дивиться на світ двома парами очей , дихає , відчуває , відчуває і осмислює навколишнє і за себе, і за свого майбутнього малюка. Пригадайте, які перевтілення відбувалися з вами в той час. І ось, нарешті, настає той момент, коли на світ з'являється він, «так довго очікуваний, але вже гаряче улюблений, ваш малюк». Згадайте, як ви були щасливі тоді.

Вихователь:

Есть в природе знак святой и вещий,

Ярко, обозначенный в веках!

Самая прекрасная из женщин –

Женщина с ребенком на руках.

От любой напасти заклиная

(Ей-то уж добра не занимать)

Нет, не Богоматерь, а земная,

Гордая возвышенная мать.

Свет любви издревле ей завещан,

Так вот и стоит она в веках

Самая прекрасная из женщин –

Женщина с ребенком на руках.

Все на свете лепится следами

Сколько б ты не вышагал путей,

Яблоня – украшена плодами,

Женщина – судьбой своих детей.

Пусть ей вечно солнце рукоплещет,

Так она и будет жить в веках

Самая прекрасная из женщин –

Женщина с ребенком на руках!

Вихователь: - Ви прийшли до нас сьогодні не з порожніми руками. У кожного з вас в руках квітка, на пелюстках якого написані самі добрі і лагідні слова. Давайте зберемо гарний букет з ніжних, ласкавих слів, які ви говорите вашим дітям.

2. Вправа «Букет з лагідних слів» ( у мам по одній квітці в руках , кожен говорить лагіді слова про свою дитину і ставить квітку у вазу )

Вихователь: - Подивіться , який букет у нас вийшов .

Вихователь: - Стародавні люди говорили: « Зірви квітку любові і подаруй його тому, хто поруч з тобою і тоді любов і доброта оселяться в його серці».

Вихователь : - Одна з кращих речей, яку ви можете зробити для своїх дітей, та й для себе самого, постаратися зберегти молодість душі. І один з кращих способів зробити це, полягає в тому, щоб підтримувати в собі по-дитячому безпосереднє почуття гумору і здоровий дух. І тому пропонуємо вам станцювати.

Вихователь: - Запрошуємо вас стати в коло. Не потрібно боятися, що ви опининетеся в незручному становищ . Адже танці це самий надійний засіб залишатися молодим духом.

3 . Танцювальні рухи «Ми танцюємо бугі -вугі». Мами разом з вихователями танцюють танець « Бугі- вугі »

Вихователь: «Участь матері у вихованні сина чи дочки не тільки важливо, але навіть необхідно від впливу матері у багатьох відношеннях залежить майбутній характер дитини, в її руках знаходиться можливість дати його пробуждающимся думкам те чи інший напрямок . Відповідальність матері велика, обов'язки її священні».

Пропонуємо вам обмінятися думками щодо теми«Мати в житті дитини ».

4 . Бесіда «Мати в житті дитини».

5. Зворотній зв'язок.

Вихователь : - Дорогі , матусі , просимо вас оцінити продуктивність нашої зустрічі і написати невеличкі коментарі .

6. Підведення підсумків.

Вихователь : - Я сподіваюся , шановні батьки, що ви усвідомили , як світ дітей і світ дорослих взаємопов'язані. Їх не треба розділяти, а потрібно зміцнювати . Один із варіантів зміцнення відносин з власною дитиною - активна участь у житті дитини. Потрібно бути уважним до дитини , приймати його таким , який він є. Основа для збереження контакту - щира зацікавленість в усьому , що відбувається в житті дитини, зацікавленість до дитячих, нехай самим дріб'язковим і наївним проблем .

Наприкінці зустрічі під музичну композицію «Бережіть своїх дітей» діти дарують мамам подарунки.

Тренінг для батьків “Стилі виховання дитини в сім’ї”

Мета: Ознайомити батьків зі стилями батьківської поведінки та стилями сімейного виховання. Дати можливість зрозуміти і відчути батькам, що їхня дитина особистість, з власними потребами і розвитком, яка може долати труднощі завдяки підтримці батьків.

“Хоч би яка у вас відповідальна і

складна творча робота була на виробництві,

знайте, що вдома на вас чекає

ще відповідальніша, ще складніша,

ще тонша робота — виховання людини. ”

В.Сухомлинський

“Дитина — рентгенівський знімок сім’ї. ”

А.Макаренко

“Усі ми стали людьми настільки,

наскільки навчилися любити і розуміти інших. ”

Б.Пастернак

“Якими діти народжуються,

не залежить ні від кого,

але щоб вони шляхом правильного

виховання стали гарними нам під силу ”.

Плутарх

Хід:

Батьки заходять до залу і вибирають листочок одного з п'яти кольорів, розсаджуються за столи, позначені цим кольором.

Сім'я особлива атмосфера, куди дитина несе свою радість і горе, роздуми і сумніви. Саме від сімейного спілкування віє теплотою і сердечністю, турботою про дітей, доброзичливістю і чуйністю. Психологи стверджують, що саме сімейне спілкування — запорука доброго настрою і душевного спокою. І з другого боку — ніде люди не ранять так боляче, як вдома, в сімейних конфліктах. Психологічний клімат родини дуже важливий для психічного здоров'я дитини, він суттєво впливає на дитину, спричиняє стан комфорту, або дискомфорту. Стиль поведінки батьків позначається на становленні дитини, її розвитку.

Є такі стилі батьківської поведінки:

Авторитетний. Батьки визначають та заохочують самостійність дітей. Вони відкриті до спілкування та обговорення з дітьми встановлених правил поведінки, допускають зміну своїх вимог у розумних межах. Діти у таких батьків добре адаптовані, упевнені у собі, вони добре навчаються у школі, та мають високе само оцінювання.

Авторитарний. Батьки віддають накази, сподіваючись беззаперечного виконання, встановлюють жорсткі вимоги та правила, не допускають їх обговорення, дозволяють дітям лише мінімальну незалежність. Діти таких батьків часто боязкі та похмурі, невибагливі та вразливі.

Ліберальний. Такі батьки не достатньо або зовсім не регламентують поведінку дитини, у них беззастережна батьківська любов. Дітям надають необмежену свободу, не встановлюють будь-яких обмежень. Такі діти схильні до неслухняності та агресивності, поводяться неадекватно та імпульсивно.

Індиферентний. Між дітьми і такими батьками холодні взаємини. Батьки обтяжені власними проблемами, не мають сил на виховання дітей. Вони часто байдужі до власних дітей, не встановлюють жодних обмежень. При такій поведінці батьків дитину ніщо не втримує від вияву асоціальної поведінки.

Хай кожен з батьків проаналізує, який характерний стиль батьківської поведінки для нього і що потрібно змінити в своїй поведінці. Тому що найкраще адаптуються в житті діти авторитетних батьків.

3.​ “Галявина виховання ”.

На кожному столі є зображення квіток з написами дій дорослих під час виховання дітей. Прошу батьків вибрати дії, які найчастіше використовуєте у вашій практиці і прикріпити квіти до нашої “галявини ”.

Червоні квіти: покарання, накази, зауваження, глузування, присоромлювання, нотації, застереження, ігнорування, образа, допит.

Оранжеві квіти: критика, умовляння, керування, повчання, моралізування.

Голубі квіти: особистий приклад, вислуховування, комплімент, заохочення, похвала, доброзичливі інтонації, зацікавленість, посмішка, підтримка.

І тепер подивимось на нашу “галявину ” - на ній досить багато червоних квітів, а червоний колір — колір застереження, заборони.

4.​ Робота в групах.

Більшість психологів вважає. Що психічне здоров’я, розвиток і становлення дитини нерозривно пов'язані також із типом батьківського виховання.

У кожної з п'яти груп є опис стилю батьківського виховання.

Прошу опрацювати їх і сформулювати докази того, що саме обраний стиль сімейного виховання найважливіший.

- Авторитарний стиль виховання.

Усі рішення приймають батьки, вони вважають, що дитина повинна підкорюватись їхній волі, ставлять перед дитиною високі вимоги, контролюють її поведінку, обмежують її свободу. Батьки змалку виховують почуття відповідальності, вміння долати труднощі.

- Опікувальний стиль виховання.

Батьки прагнуть бути завжди з дитиною, вирішувати за неї всі її проблеми. Дитина займає центральне місце в сім'ї.

- Потуральний стиль виховання.

Батьки приділяють дитині недостатньо уваги, вона віддана сама собі. Такі батьки не вміють виховувати, не спрямовують і обмежують дитину.

- Хаотичний стиль виховання.

У батьків відсутній єдиний стиль виховання, нема чітких вимог до дитини. Між батьками є розбіжність у виборі виховних засобів.

- Демократичний стиль виховання.

Батьки виховують у дитини особисту відповідальність і самостійність, відносно до її вікових можливостей. Дитина присутня при обговоренні сімейних проблем, бере участь у прийнятті рішень. Батьки вимагають від дитини обміркованої поведінки, і самі чуйно ставляться до її запитів. При цьому батьки виявляють твердість, дбають про постійне дотримання дисципліни.

Представник кожної групи зачитує опис стилю виховання і обґрунтовує чому даний стиль виховання є найкращім.

Орієнтовні пояснення батьків:

Авторитарний.

Дитина ще нічого не розуміє, вона маленька. Батьки краще знають що їй потрібно і чого вона хоче, тому вона повинна слухатись.

Опікувальний.

Треба щоб найменше труднощів і проблем було у дитини. Щоб дитину нічого не засмучувало.

Потуральний.

Дитина хай робить що хоче, лише б не заважала.

Хаотичний.

Коли є час, тоді виховуємо. Нас ніхто не виховував, і виросли.

Демократичний.

Виховувати необхідно розумно. В разі потреби — допомогти, чи проконтролювати, чи дати змогу виконати самостійно.

А учасники інших груп у формі дискусії обговорюють до чого може призвести саме даний стиль.

Орієнтовні відповіді опонентів:

Авторитарний.

Діти таких батьків поводяться агресивно і відчужено. З віком дитина все частіше виявляє жорстокість, агресію. У неї неадекватна самооцінка (занижена, чи завищена).

Опікувальний.

Дитина не може самоутвердитись, зростає її невпевненість у собі.Потуральний.

Дитина негативно ставиться до навчання, відчуває невпевненість, у неї низький рівень мотивації.

Хаотичний.

Такі діти часто невпевнені, не довіряють дорослим. Відчуття нестабільності веде до несподіваних рішень, неадекватної поведінки.

Демократичний.

Такі діти достатньо адаптовані, вони е соромляться запитувати, відповідальні і самостійні.

Висновок.

Тож найдоцільнішим є демократичний стиль виховання, коли батьки готові в разі потреби допомогти дитині, постійно спілкуються з дитиною, вірять в її здатність до успішної самостійної діяльності. Батьки найбільш значимі для дитини люди і саме від того, який стиль виховання ви обираєте, залежить якою людиною агресивно чи доброю, відкритою чи замкненою вона стане. Тому давайте ми з вами складемо загальні правила виховання наших дітей (за пропозиціями батьків і вчителя).

Правила виховання.

1.​ Повірте у неповторність своєї дитини, у те, що вона єдина унікальна, не схожа на жодну іншу, і не є вашою точною копією. Приймайте її такою, якою вона є, підкреслюйте її сильні властивості.

2.​ Будьте уважними і чуйними до дитини, уникайте образ і погроз.

3.​ Поєднуйте повагу до дитини з вимогливістю, не соромтеся виявляти любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете за будь-яких обставин.

4.​ Намагайтеся, щоб ваша любов не перетворилася на вседозволеність та бездоглядність.

5.​ Діти повторюють дії дорослих, насамперед батьків. Станьте взірцем для них.

6.​ Заохочуйте особисту відповідальність і самостійність.

7.​ Вимагайте обміркованої поведінки.

8.​ Чуйно ставтесь до запитів дитини.

9.​ Намагайтеся впливати на дитину проханням. І якщо прохання не виконується, лише тоді вдавайтеся до інструкцій наказів.

10.​ Дбайте про постійне дотримання дисципліни.

11.​ Покарання не повинне витісняти любов. Воно повинно бути справедливим, враховуючи вчинок і мотив.

12.​ Частіше спілкуйтеся з дітьми, вислуховуйте їх.

А тепер поміркуємо, чи потрібно забрати деякі квіти з нашої “галявини ”, щоб вона стала більш ніжною і спокійнішою.

Як зазначає великий педагог, академік Шалва Амонашвілі, внутрішній вогонь, закладений у дитині природою, з'являється перед нами у трьох основних пристрастях:

​ -Перша пристрасть — це пристрасть, до Розвитку. Дитина не може не розвиватися — духовно, морально, розумово, фізично.

​ -Друга пристрасть — це пристрасть до Дорослішання. Діти прагнуть до дорослішання, хочуть бути старшими. Підтвердження тому — зміст рольових ігор, у яких кожна дитина бере на себе “обов’язки дорослої людини. Задоволення пристрасті до дорослішання відбувається в спілкуванні, в першу чергу з дорослими.

​ -Третя пристрасть — це пристрасть до Свободи. Дитина виявляє її з раннього дитинства. В різних формах і багатогранно. Особливо сильно вона виявляє себе, коли дитина 2-3-річного віку намагається вислизнути з-під оцінки дорослих, і прагне утвердити свою самостійність: “Я сам!”.

Зрозуміло, що дітям не можна дозволити все. Вседозволеність може згубно позначитись на їхній долі, але потрібно зрозуміти і те, що дітей неможна виховувати у всезабороняючій атмосфері, не можна їх постійно тримати в “своїх руках “, силувати і примушувати проти їхньої волі.

5. Вправа “Моя дитина ”.

Ми склали загальні правила. Дійшли взаєморозуміння в питаннях сімейного виховання, тож об'єднаємось в одне коло (батьки сідають в одне коло).

Я вручаю вам оцю гарну, живу тендітну квітку — це образ вашої дитини. Передавайте її з рук в руки, і дивлячись на неї продовжить розповідь за початком:

“Я хочу, щоб мій син (моя донька), стали, були ... Для цього я ...”

6.​ Підсумок.

“Дитина не тільки готується до життя — вона вже живе. Потрібно відкрити дитині саме життя. Допомогти їй проводити спостереження над явищами життя, черпати з них досвід для його поліпшення, вибрати в ньому вірний шлях ” Ш.Амонашвілі.

Виховуючи, будемо виховуватись самі, адже справжнє виховання дитини — у вихованні самих себе.

Кiлькiсть переглядiв: 295

Коментарi