Згідно зі статистикою кожна друга людина потерпає від болю в спині. Причому ця біда однаково може спіткати людину як фізичної, так і розумової праці. Порушення постави у багатьох фіксуються вже в підлітковому, молодшому шкільному віці. Буває, на жаль, що і в дошкільному. А відомо ж, що негаразди в хребті спричинюють ряд розладів інших функціональних систем організму, приводять до серйозних захворювань. Те, що раніше кваліфікувалося як "люмбаго" (простріл), ішиас, подагра, біль у м'язах, неврит тощо, сьогодні вважають наслідками захворювання певної частини хребта.
У хребті шукають причину і таких недуг, як головний біль, біль у руках, ногах, в грудині, невралгія, розлади шлунка, порушення кровообігу. Ці та інші хвороби можуть виникати внаслідок пошкоджень хребта, корінців спинно-мозкових центрів, які і подразнюють той чи інший орган в тілі людини. Вилікувати це важко. Значно легше попередити неприємності засобами фізичної культури. Вправи, які я пропоную до уваги читачів журналу, допоможуть зміцнити хребет та відновити його здоровий стан.
Суть вправ у тому, що вони повертають хребет по спіралі. При відповідному положенні тіла та ніг повертаються поперекові, грудні та шийні хребці, відбуваються обертальні рухи в суглобі стегна. Дихання — в ритмі з виконанням самої вправи — тобто робимо вправу на видиху, у вихідній позиції дихаємо довільно. Заувага: вправи не повинні виконуватись із зусиллям, форсовано. Завжди слід враховувати межі можливостей дитини (з поступовим засвоєнням вони розширюватимуться). При дотриманні цієї умови не буде ні втомлення м'язів, що супроводжується болем, ні розтягів у зв'язках. Вправи необхідно виконувати регулярно — хоча б по кілька хвилин щодня.
Вправи для профілактики порушень хребта умовно поділяться за трьома ступенями складності. У цій своїй роботі я даю вправи першого і частково вправи другого ступеня складності. їх засвоєння можна полегшити, якщо вправлятися за індивідуальними програмами. Середня тривалість — 15 хв. По змозі — 20 хв. Нерегулярні заняття бажаного ефекту не дадуть.
Заняття треба проводити в тихому, добре провітрюваному приміщенні з помірно теплою температурою. Вправи виконуються на підлозі — на килимку, бо тільки за такої умови випрямляється хребет. Займатися необхідно в легкому спортивному костюмі.
Новачки починають заняття з першої, легкої серії. На цьому етапі треба стежити за диханням, концентрувати увагу тільки на обертальних рухах. До техніки дихання переходять тільки після оволодіння окремими фазами вправ. Та дуже важливо контролювати, щоб дихання було довільним без форсування (при нахилах — природній видих, при випрямленні — природний вдих).
Вправи слід починати у стані спокою, позиція — лежачи на спині, руки та ноги трохи розсунуті в сторони. Після кожної вправи — розслаблення. Для цього роблять видих, одночасно згинають ноги в колінах, піднімають передпліччя, щоб кисті рук були повністю розслаблені. Після цього — прийняти вихідну позицію.
Заувага: виконуючи обертальні рухи при фіксованому положенні ніг, людина відчуває біль. Тож треба добре знати межі можливостей дитини, аби вона не розтягнула м'язи. Ні в якому разі не можна допускати до втоми.
Вправи, які я пропоную вашій увазі не лише лікують, а й загартовують дитину.
Дія вправ така: зміцнення та підвищення рухливості різних груп м'язів; поліпшення кровообігу; зміцнення нервової системи, послаблення напруження між хребцями і міжхребцевими дисками від шийних до поперекових хребців; виправлення вроджених і набутих порушень хребта; посилення еластичності зв'язок та сухожиль. Простіше це можна сказати так: виконуючи вправи тривало і систематично, дитина відчує, що її спина стає "більш рухливою* — дитина може легко згинатися і розгинатися, не відчуваючи при цьому втоми. Крім того поліпшується сон, рівномірним стає дихання, нормалізується травлення одне слово, поліпшується загальне самопочуття, з'являється енергійність та працездатність.
Вправи, що подаються нижче, виконуються по вісім разів. їх виконують, дотримуючись техніки дихання: у вихідному положенні зробити вдих-видих, перед спіральним поворотом — вдих, під час наступних спіральних поворотів в ритмі раз-і-два-і-три... (до восьми) затримати дихання, потім — зробити видих.
Ті, хто починають розучувати вправи, можуть не затримувати дихання. Після кожної виконаної вправи той, хто займається давно, має тричі повторити вправи на розслаблення. Тільки після цього переходити до наступної вправи.