«Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад».

Згідно зі статистикою кожна друга людина потерпає від болю в спині. Причому ця біда однаково може спітка­ти людину як фізичної, так і розумової праці. Порушення постави у багатьох фіксуються вже в підлітковому, мо­лодшому шкільному віці. Буває, на жаль, що і в дошкіль­ному. А відомо ж, що негаразди в хребті спричинюють ряд розладів інших функціональних систем організму, приводять до серйозних захворювань. Те, що раніше ква­ліфікувалося як "люмбаго" (простріл), ішиас, подагра, біль у м'язах, неврит тощо, сьогодні вважають наслідками зах­ворювання певної частини хребта.

У хребті шукають причину і таких недуг, як головний біль, біль у руках, ногах, в грудині, невралгія, розлади шлун­ка, порушення кровообігу. Ці та інші хвороби можуть ви­никати внаслідок пошкоджень хребта, корінців спинно-моз­кових центрів, які і подразнюють той чи інший орган в тілі людини. Вилікувати це важко. Значно легше попередити неприємності засобами фізичної культури. Вправи, які я пропоную до уваги читачів журналу, допоможуть зміцнити хребет та відновити його здоровий стан.

Суть вправ у тому, що вони повертають хребет по спі­ралі. При відповідному положенні тіла та ніг повертають­ся поперекові, грудні та шийні хребці, відбуваються обер­тальні рухи в суглобі стегна. Дихання — в ритмі з вико­нанням самої вправи — тобто робимо вправу на видиху, у вихідній позиції дихаємо довільно. Заувага: вправи не повинні виконуватись із зусиллям, форсовано. Завжди слід враховувати межі можливостей дитини (з поступо­вим засвоєнням вони розширюватимуться). При дотри­манні цієї умови не буде ні втомлення м'язів, що супро­воджується болем, ні розтягів у зв'язках. Вправи необ­хідно виконувати регулярно — хоча б по кілька хвилин щодня.

Вправи для профілактики порушень хребта умовно поділяться за трьома ступенями складності. У цій своїй роботі я даю вправи першого і частково вправи другого ступеня складності. їх засвоєння можна полегшити, як­що вправлятися за індивідуальними програмами. Середня тривалість — 15 хв. По змозі — 20 хв. Нерегулярні занят­тя бажаного ефекту не дадуть.

Заняття треба проводити в тихому, добре провітрю­ваному приміщенні з помірно теплою температурою. Вправи виконуються на підлозі — на килимку, бо тільки за такої умови випрямляється хребет. Займатися необхідно в легкому спортивному костюмі.

Новачки починають заняття з першої, легкої серії. На цьому етапі треба стежити за диханням, концентрувати увагу тільки на обертальних рухах. До техніки дихання переходять тільки після оволодіння окремими фазами вправ. Та дуже важливо контролювати, щоб дихання бу­ло довільним без форсування (при нахилах — природній видих, при випрямленні — природний вдих).

Вправи слід починати у стані спокою, позиція — лежа­чи на спині, руки та ноги трохи розсунуті в сторони. Піс­ля кожної вправи — розслаблення. Для цього роблять видих, одночасно згинають ноги в колінах, піднімають передпліччя, щоб кисті рук були повністю розслаблені. Після цього — прийняти вихідну позицію.

Заувага: виконуючи обертальні рухи при фіксованому положенні ніг, людина відчуває біль. Тож треба добре знати межі можливостей дитини, аби вона не розтягнула м'язи. Ні в якому разі не можна допускати до втоми.

Вправи, які я пропоную вашій увазі не лише лікують, а й загартовують дитину.

Дія вправ така: зміцнення та підвищення рухливості різних груп м'язів; поліпшення кровообігу; зміцнення нер­вової системи, послаблення напруження між хребцями і міжхребцевими дисками від шийних до поперекових хреб­ців; виправлення вроджених і набутих порушень хребта; посилення еластичності зв'язок та сухожиль. Простіше це можна сказати так: виконуючи вправи тривало і сис­тематично, дитина відчує, що її спина стає "більш рухли­вою* — дитина може легко згинатися і розгинатися, не відчуваючи при цьому втоми. Крім того поліпшується сон, рівномірним стає дихання, нормалізується травлення одне слово, поліпшується загальне самопочуття, з'являється енергійність та працездатність.

Вправи, що подаються нижче, виконуються по вісім разів. їх виконують, дотримуючись техніки дихання: у ви­хідному положенні зробити вдих-видих, перед спіраль­ним поворотом — вдих, під час наступних спіральних по­воротів в ритмі раз-і-два-і-три... (до восьми) затримати дихання, потім — зробити видих.

Ті, хто починають розучувати вправи, можуть не зат­римувати дихання. Після кожної виконаної вправи той, хто займається давно, має тричі повторити вправи на розслаблення. Тільки після цього переходити до наступ­ної вправи.

Кiлькiсть переглядiв: 217

Коментарi